Online výstava

Vitajte na online výstave, ktorá predstavuje obrazy umeleckej tapisérie. Obrazy vytvorili žiačky druhého stupňa ako súčasť aktivity projektu „Pre niekoho odpad, pre nás poklad“. Uvedený projekt bol podporený v rámci grantového environmentálneho programu Zelené oči, ktorý tvorí súčasť projektu Zelená župa.

Dovoľte na úvod pár viet o tom, ako obrazy vznikali.

Medzi veľmi zaujímavé a lákavé aktivity projektu patrila tvorba obrazov umeleckej tapisérie z recyklovaných materiálov. V jedno piatkové popoludnie bola do našej základnej školy pozvaná lektorka p. Miladka Ždrnja, ktorá nám predviedla svoje umenie.  A nie len to, pani Ždrnja nám vysvetlila princípy techniky tvorby tapisérii a pod jej vedením mali možnosť žiaci a zamestnanci školy, vytvoriť vlastné umelecké diela. Počas takzvanej „maľby vlnou“. A čo je to tá „maľba vlnou“? Ide o strihanie, preplietanie a spájanie chumáčikov vlny, textílii a iných materiálov do rôznych tvarov a kompozícii na podkladovú látku. Takto vzniknutý obraz sa zažehľuje a následne fixuje pomocou textilného stroja k podkladovej látke. Pri tvorbe účastníci použili rôzne zbytky vlny a textílii, čím podporili hlavnú myšlienku projektu, recykláciu.

A teraz už nám dovoľte popriať príjemný zážitok z výstavy.