Výchovný koncert v rockovom šate

Začiatkom októbra zavítala do nášho kultúrneho domu dobrá správa. Z viacerých strán DOBRÁ. Po prvé – deťom odpadol kus vyučovania. Po druhé – do Turnej zavítali skutočné hviezdy rockovej muziky (nie rýchlokvasené celebrity s „tlačenkou“ spoza chrbta).

Pri pohľade na profesionálnu aparatúru rockerov sa pani učiteľky zľakli, že na deti vypália prúd decibelov a v ohlušujúcom rachote strávia viac ako 60 minút času. Kto ich potom dostane do normálu?

No po príchode hudobníkov na scénu a po prvých slovách frontmana skupiny AYA, ktorá mimochodom pôsobí v slovenskej hudbe už od roku 1992 (čo je úctyhodných pár rokov), sa počiatočné obavy vytratili ako para nad hrncom. V programe totiž účinkuje profesionálne trio špičkových hudobníkov - Boris Lettrich, Mário Tománek a Jozef Buntaj, známi z účinkovania v súťažiach Eurovision Song Contest a Hit storočia. Už viac rokov sa venujú výchove detských poslucháčov (nielen) rockovej hudby. Samozrejme, že po stránke muzikantskej, ale okrem toho sa snažia nenásilnou formou prinútiť deti premýšľať o vzťahoch v rodine, medzi rovesníkmi, o takých hodnotách dnešného sveta ako sú priateľstvo, dobré medziľudské vzťahy, či zdravie – ako fyzické tak i duševné.

Vo výpočte dobrých správ z úvodu môžem teda pokračovať. Tretia dobrá správa - ZLO PREHRÁVA! To  sa vo výchovnom programe z tvorivej dielne tejto žilinskej formácie, plnom melodických pesničiek, potvrdilo. Že dobro a slušnosť, aj keď to tak niekedy nevyzerá, nakoniec vždy zvíťazia, rezonovalo vo všetkých pesničkách. Deti počuli, ako znie akord, na ktorom sa podieľajú všetky prsty gitaristu. Bol to príjemný a harmonický zvuk. A vzápätí sme mohli porovnať, aká kakofónia vznikne, keď sa niektoré prsty ulievajú, alebo robia, čo sa im práve zachce. Na paralelu so životom v rodine Boris Lettrich deti upozornil a tým povedal  o harmonických vzťahoch medzi ľuďmi všetko.

Veselé detské pesničky, plné pozitívnych textov s témami ako sú pozdrav, úsmev, láska k rodičom, pomoc starším, utláčaným, tolerancia a slušnosť, podporené hovoreným slovom naozaj od srdca, deti ocenili svojou spontánnou radosťou. Veď bežne v rádiách či na televíznych kanáloch takmer nič podobné nebeží, preto predposledná DOBRÁ SPRÁVA – nezmizli zo sveta celkom, len si treba vyberať, čo budeme doma spolu počúvať, akú hudbu, knihy či filmy si kúpime. Na trhu sú, len ich treba „vyštráchať“. A ak ich nenájdeme hneď v prvom obchode, netreba to vzdávať, o to budú pre nás a našich blízkych vzácnejšie.

No a ešte posledná DOBRÁ SPRÁVA – na zaplatenie tohoto kvalitného predstavenia použila škola poukazy, ktoré tak na celej čiare naplnili svoj prívlastok – KULTÚRNE.

Mgr. Oľga Závacká