Lampiónový sprievod

Sviatok svätého Martina sa najčastejšie spája s rôznymi pranostikami. Napríklad:

Ak príde Martin na bielom koni,  metelica metelicu honí.

Ak hus o Martine už po ľade chodí, zas okolo Vianoc v kaluži sa brodí.

Na svätého Martina, drž sa synku komína.

Od svätého Martina, zahreje len perina.

Málokto však vie, že v mnohých, hlavne nemecky hovoriacich krajinách, sa tento sviatok spája aj s lampiónovým sprievodom.

Po úspešnom vlaňajšom skúšobnom  ročníku, sa 11.11.2011 konal  lampiónový sprievod  v našej  obci po druhýkrát. Jeho organizátorom bol Školský klub detí ZŠ s MŠ Samuela Timona v spolupráci s materskou školou. Deti spolu s rodičmi, a nebolo ich málo, začali svoje putovanie v základnej škole, prechádzali ulicami - Bánovskou, Trenčianskou, Cintorínskou, Komatinskou - a sprievod ukončili v areáli materskej školy. Tu, vďaka pani kuchárkam zo školskej jedálne, čakal všetkých teplý čaj, ale i prekvapenie – dva lampióny prianí, ktoré sa rodičom podarilo úspešne „vypustiť do sveta.“ A tak tých takmer 1OO detí  a možno ešte väčší počet  rodičov  mohlo na tmavej oblohe sledovať červený a žltý  lampión, ktoré odnášali priania a želania všetkých zúčastnených.

Stretneme sa i o rok?

Napísala: Mgr. Janka Poláčková, vedúca vychovávateľka ŠKD