späť

Štvorlístok v Liptovskej Tepličke

komentárovŠtvorlístok opäť na cestách

Fotky, ktoré si TU  a TU môžete pozrieť, pre vás pripravila vedúca súboru, Simonka Vaneková 

Dňa 2. – 4. augusta sme sa so súborom Štvorlístok zúčastnili 18. ročníka folklórneho festivalu Pod Kráľovou hoľou v Liptovskej Tepličke. Vyrazili sme v piatok o 7:00 hod. ráno. Menší ešte dospávali, no my starší sme mali o zábavu postarané. Spievanie, hádanky, kývanie okoloidúcim autám nám urobili cestu zábavnou a rýchlejšou.

A sme tu! Vitajte vo Vysokých Tatrách! Krátka príprava turistickej výbavy a naša túra zo Štrbského plesa na Popradské mohla začať. Dievčatá išli vzadu s tetou Beou a tetou Dadou, chalani vpredu s Peťom. No my, najstaršie baby sme sa rozhodli predbehnúť aj Peťa. Po hodinovej ceste sa nám vďaka dobrému počasiu naskytol krásny pohľad na tatranských obrov. Keďže sme na Popradské pleso prišli ako prvé, zaslúžili sme si niečo dobré pod zub, kým prišli aj ostatné decká. Posilnení a oddýchnutí Štvorlístkari smerovali svoje kroky okolo plesa na Symbolický cintorín. No tu ešte nekončíme. Turistický chodník nás zaviedol ku Štrbskému plesu, kde bol cieľ nášho celodenného putovania za krásami Slovenska. Unavení sme nasadli do autobusu a netrpezlivo čakali, kedy sa pred nami objaví Liptovská Teplička. Náš ujo šofér, prezývaný Šumacher, rýchlo našiel svoj cieľ. Príjemné bolo stretnutie s kamarátmi zo súboru Turnička, ktorí boli u nás minulý rok na festivale. Dostali sme aj hostesku Anetku, ktorá sa o nás počas celého pobytu starala. Super prekvapením bolo ubytovanie. Športové centrum na konci dediny pod kopcami Nízkych Tatier, s výhľadom na končiare Vysokých Tatier. No najlepšie bolo spanie. Všetci spolu, na nafukovacích matracoch, v nových spacákoch. Zložili sme si veci a vybehli pred ubytovňu športovať. Veď za celý deň toho ešte stále bolo málo. Tenis, bedminton, volejbal, sledovanie futbalového tréningu nenechali na seba dlho čakať. Každý sa niečoho  s radosťou chopil, len únava sa nechytala nikoho. Už bolo toho naozaj dosť! Zajtra máme náročný deň! Treba sa vám vyspať a oddýchnuť! Starostlivo nám vraveli teta Bea , teta Dada a teta Simonka. Po dlhočiznom dni sa nám aj napriek vŕzganiu matracov podarilo zaspať.  
Na druhý deň, v sobotu nás čakalo prvé vystúpenie. Po raňajkách sme mali v amfiteátri „priestorovku“ a išli sme k našim kamarátom na krátku návštevu do rodín. Potom to už letelo vo festivalovom duchu. Obliecť do krojov, učesať, upraviť a  sprievod obcou. Spev, tance nášho regiónu sa rozliehali ulicami Tepličky. Niektorí sa do amfiteátra odviezli na voze ťahanom koňmi. Sledovali sme vystúpenia našich poľských krajanov a súborov z iných regiónov Slovenska. Štvorlístok sa predstavil programom Obrázky z Patlíkovej. Po vystúpení a výbornej večeri išli decká do ubytovne, ale my sme ostali na zábave s tetou Beou. Poriadne sme sa vytancovali a  po polnoci hneď tvrdo zaspali. 
Posledný deň, v nedeľu nás čakalo nemilé prekvapenie. Dvaja chalani ochoreli a boli vyradení z hlavného festivalového programu. Nič sa nedalo robiť. Tancovať sa muselo bez nich. Niektorí sme išli ráno s tetou Beou  do amfiteátra na sv. omšu. Ostatní sa opäť chystali na nedeľnú festivalovú slávnosť. Popoludňajší sprievod bol spojený s ochutnávkou tradičných jedál a ukážkou miestnych ľudových zvykov. Sprievod končil v amfiteátri, kde sme vystupovali v záverečnom galaprograme. Tentokrát sme sa  predstavili pásmom Spievajme a tancujme. Po našom vystúpení nás čakal folklórny zážitok so súborom Vršatec. Aj my tak chceme tancovať,  pokračovať v tom, čo nás teta Bea naučila! Povzdychla si nejedna z nás.

Večera znamenala pre nás koniec pobytu a spoločného súborového víkendu. Presunuli sme sa do  ubytovne, pobalili, upratali, rozlúčili, zjedli tortu, ktorú sme dostali od tety Blažkovej(mama našej Mirky), ktorá ju vyhrala v tombole. Je úžasné, že nás do Liptovskej Tepličky prišli podporiť rodiny našich štvorlístkov Marianky Blaškovej, Mirky Blaškovej, Adama Maleca, Peťky Kováčovej, Zuzky Poláčkovej, Tomáša Rapaiča s babkou Santovou a jej dcérou Beou. Potešila nás aj rodina Anky i Vladka Zvalených, ktorí v Liptovskej Tepličke učili. Posledné fotky, posledné pohľady na drsno-krásnu krajinu. Dovidenia a ďakujeme!

Cestu väčšina z detí prespala, no my sme ju strávili skladaním pesničky o našom perfektnom súbore. Počas cesty nás zastihla silná búrka, ktorá trvala až do Turnej. Smutní, že opäť skončila jedna z nezabudnuteľných ciest nášho súboru, sme sa pobrali za rodičmi. Bolo nám tam super, tie tri dni veľmi rýchlo ušli. Preto sa chceme poďakovať našim vedúcim – tetám Bei, Dade a Simonke, že nám – 31 štvorlístkom umožnili takýto výlet, že to s nami vydržali a tešíme sa aj na ďalšie zážitky so Štvorlístkom. J 

Za „staršie“ štvorlístky Zuzka Poláčková a Mirka Santová 

 
Diskusia
Hore