späť

Noc v škole

komentárov



 

NOČNÉ TAJOMSTVO ŠKOLSKÝCH TRIED

Nebýva zvykom, aby žiaci prichádzali do školy v čase, keď na televíznej obrazovke beží večerníček. A predsa sme to zažili. V utorok 29. októbra čakali spolu s rodičmi pred hlavným vchodom do ZŠ. Keď sa krátko po 18-tej dvere otvorili, pán školník roztriedil prišelcov na deti a dospelých. Deti pozval ďalej a dospelákom zaželal, aby si užili voľný večer, ktorý dostali ako darček za dobrú spoluprácu s pani učiteľkami.

Malí nocľažníci s netradičnou školskou výbavou – so spacákmi a karimatkami sa rozbehli do svojich tried, avšak vnútri ich nečakali rady lavíc, na aké sú zvyknutí z bežného vyučovania. Namiesto nich boli nachystané slávnostné tabule. Niekde obtiahnuté čiernym súknom, niekde s farebnými obrusmi, ale všade s výzdobou typickou pre blížiace sa sviatky Všetkých svätých a „Dušičiek“. Podávala sa večera – protistrašidelné rezne a vitamínový čaj. Pri spoločnom stole si deti pochutnávali na mäsku, ktoré tety kuchárky pripravili nad rámec svojich povinností. Pritom si rozprávali príhody a žartíky ako kedysi ľudia, keď sa stretli na driapačkách peria alebo len tak pri vzájomných návštevách. Aby jedlo padlo na úžitok, niektorí sa vybrali na večernú prechádzku, niektorí sa zahrali pohybové hry v triedach, zapálili sviečky a každý trošku pospomínal na svojich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami.

Potom sa trošku aj "čarovalo". Štvrtáci pozvali na návštevu svojich najmladších spolužiakov – prvákov a ukázali im kúzlo. Do skleného džbánu nasypali tajomné bylinky, zaliali ich horúcou vodou a ako sa bylinky lúhovali, voda sa sfarbila na tyrkysovo-modrú. Po chvíli do nej pridali „zázračný lektvar“ a div sa svete, voda zružovela. Deti sa už začínali aj báť, ale keďže v našej škole chceme mať múdre deti, ktoré nikto len tak nenachytá, zmenu farieb sme si vysvetlili. Objasnili sme tajomstvo „lektvaru“, ktorým nebolo nič iné ako dobre známy citrón. Každý pozná jeho chuť a práve kyslosť spôsobila tú náhlu premenu a nie magický odvar z chameleóna, ako sa snažili niektorí veľkáči nahovoriť menším.  A modrý čaj bol z liečivého slezu obyčajného – ako sme si na obale prečítali, výborného prostriedku proti kašľu a infekcii ústnej dutiny.

Deti sa dozvedeli, že v minulosti boli ľudia, ktorí rozumeli takýmto javom, označovaní za strigy a čarodejníkov. Tí neraz využívali svoje vedomosti na to, aby iných prinútili urobiť niečo v prospech bosorákov. Najčastejšie odovzdať im svoj majetok alebo úrodu. Ľudia sa báli, že takíto bosoráci im dokážu aj „porobiť“ a spôsobiť rôzne choroby alebo privolať nešťastie. Našim žiakom je však jasné, že za každým kúzlom je len šikovnosť rúk alebo bystrosť umu. A aby sme sa viac dozvedeli, musíme sa všeličomu učiť, veľa čítať a vedieť vyhľadávať užitočné informácie.

Aj preto sa októbrové dni v triedach na prvom stupni niesli v knižkovom, knižničnom, čitateľskom, informačnom – jednoducho v LITERÁRNOM duchu. Krásnym príkladom kooperatívneho učenia bolo, že žiaci pripravili svojim „kolegom“ študijný materiál, z ktorého sa pri návšteve ich triedy dozvedeli niečo o dielach Astrid Lindgrenovej, Roalda Dahla, o rozprávkach z rôznych krajín sveta, o kamarátstve detí, ktoré v knižkách reprezentujú postavy Macha a Šebestovej spolu so svojimi spolužiakmi. Prváci a druháci sa tiež nenechali zahanbiť. Dokázali, že si všimli v niektorých príbehoch oživené veci ako napríklad klbko vlny, ktoré dokonca dostalo aj svoje meno Guľko Bombuľko, alebo drevené polienko, čo mu šikovný majster Gepeto vdýchol život a stvoril tak svetoznámeho Pinocchia. Ďalší sa zasa pohrali s písmenkami abecedy a naučili sa básničky o nich. A boli medzi nimi aj zvedavci, ktorí pátrali po tom, ako sa dokážu nakreslené postavičky animovaného filmu pohybovať či dokonca rozprávať.

Ale ešte späť k noci v škole. Starostlivé mamičky nachystali veľa dobrôt, na ktorých si deti pochutnali. Ale najviac zábavy prinieslo „šalátenie“, keď si školáci sami vyrobili prostriedky proti strašidlám, čo šarapatia práve teraz – chrípke a angíne, ktoré na nás doliehajú v tomto jesennom období častejšie ako inokedy. Mali ste vidieť, s akou radosťou šúpali, krájali, strúhali a miešali zeleninu, ovocie, nátierky, vyrábali jednohubky... A ako krásne pritom spolupracovali! Veď išlo o spoločný cieľ. Súťažilo sa, ktorá trieda krajšie naaranžuje tanier pre Nebojsu, ale nakoniec museli vyhrať všetky, lebo boli krásne a chutné zároveň.

V básničke, ktorú dostali rodičia za domácu úlohu naučiť sa (aby vedeli, čo budú deti počas nočného pobytu v škole robiť) stálo: "... program bude pútavý, čo bystré hlavy až do polnoci pobaví. Rozprávka do spacáka bude, možno i básnička a do 7-mej do rána bude spať školička. Raňajky zjeme ham a mňam, o 8-mej si zaželáme good-bye!" Presne tak sa aj stalo. Rozprávku do spacáka prišla deťom za odmenu prečítať teta Lacková z obecného úradu, pretože aj tu sa tešia z toho, aké múdre a schopné deti vyrastajú v našej obci.

Triedne učiteľky 1.-4. ročníka k tomu dodávajú: Vo vyučovaní preferujeme hlavne zážitkové učenie. Načasovanie tejto akcie teda nebolo náhodné. Blížiace sa sviatky Všetkých svätých a Pamiatka zosnulých sa v poslednom čase začali spájať s Halloweenom a naše deti, podľahnúc komercionalizácii, preberajú tento americký zvyk. My sa chceme zamerať na naše slovenské tradície, oboznámiť deti s pôvodom týchto sviatkov, s ich významom.. Pre nás ako učiteľky je to tiež prínosom, pretože o týchto tradíciách sa málo hovorí, čo je na škodu. Tiež chceme deťom pomôcť prekonávať strach. Ukážkami niekoľkých jednoduchých chemických a fyzikálnych pokusov sme dokázali  fungovanie vecí a javov, ktoré naši dávni predkovia z neznalosti považovali za nadprirodzené a báli sa ich. Na hodinách čítania sa tiež venujeme ľudovým rozprávkam, kde vystupujú strigy, čarodejníci, vysvetľujeme si, koho v minulosti za takéto osoby označovali.

No a v neposlednom rade berieme túto akciu ako jeden z nástrojov pozitívnej motivácie k zodpovednej práci a dobrému správaniu sa detí. Účasť si totiž každý musel zaslúžiť tým, že preukázal snahu zlepšovať sa. Teší nás, že mnohí rodičia rozšírili pôsobnosť pravidiel aj na "domácu pôdu". Veríme, že takáto spolupráca prinesie svoje ovocie a deti si z našej školy odnesú nielen dobré vedomosti, ale aj bohaté zážitky a úprimné priateľstvá."

                                           Oľga Závacká – zástupkyňa RŠ

 




Diskusia




Hore