KUFOR ZBALENÝ NA CESTY DO KRAJINY FANTÁZIE

Tohto roku dostali naši žiaci mikulášsky darček už na Katarínu. Neboli to však žiadne sladkosti, od ktorých sa kazia zuby aj postava. Darček bol v podobe zážitku, ktorý vydrží v  spomienach oveľa dlhšie ako cukrík v ústach.

Mali sme česť privítať jednu z najvýraznejších osobností slovenskej pantomímy – Vladimíra KULÍŠKA spolu s jeho muzikantským kolegom Radkom MICHALKOM z Čiech. Ako sme sa dozvedeli, ich spolupráca trvá už viac ako 20 rokov. Napokon ich vystúpenie, vyšperkované dokonalou súhrou, kde Michalko dokresľuje atmosféru scénok pestrými zvukmi a každej dáva výraznú hudobnú pointu, je toho jasným dôkazom.

V programe KUFOR, s ktorým sa predstavili u nás v Trenčianskej Turnej, je jedinou rekvizitou obrovský kufor plný čiapok. Tie umožňujú zázračnú premenu umelca. Z uhladeného pána v klobúku a s motýlikom pod krkom, ktorý si vyšiel na prechádzku so psom je vo chvíli tenista, ktorý si to rozdal s jedným naším spolužiakom a za každú cenu chcel vyhrať. Predviedol sa aj ako artista, bežec, klaun či strašiak do maku...

Ukázal našim deťom, ako sa pri troške fantázie a zmlyslu pre humor dokážeme zabaviť aj bez všadeprítomného počítača a bonusom je, že si rozhýbeme i naše usedené telo. Z toho máme potom dvojnásobnú radosť, lebo endorfíny – tie malé potvorky, ktoré nám vedia privodiť dobrú náladu, sa vyplavujú len vtedy, keď sa krvný obeh poriadne rozprúdi. No a to bez aktívneho pohybu nejde.

Preto – hor´sa predviesť doma, čo sa na predstavení dialo a čo sme si zapamätali, resp. zaimprovizujme a možno z nás vyrastie i konkurencia alebo noví pokračovatelia Kulíškovho divadla THEATRE FORTISSIMO. A budeme tak môcť ďalej rozdávať pohodu a dobrú náladu, aby bol náš svet a my v ňom každým dňom lepší a lepší.

Oľga Závacká

foto – Katarína Masaříková