späť

Stretnutie priateľov 2015

komentárov 

V tej Trenčianskej Turnej Štvorlístok si spieva, radosť a veselosť všade on rozdáva.

 

                A opäť bolo veselo. Prvý júnový víkend u nás, v Trenčianskej Turnej  patril folklóru. Javisko kultúrneho domu dýchalo staručkým deduškom. Na svojom chrbte nesie   naozaj veľa krížikov,  no truhlica jeho bohatstva  je stále mladá a plná života. Aj teraz do nej načreli  tí mladší. Predstavili tradície svojich dedovizní. Z Topoľčian prišiel  DFS Žochárik, z Bojkovíc DFS Světlovánek a domácu autentiku predviedli  tanečníci DFS Štvorlístok.

                Kam to vlastne naši hostia zavítali? Tentokrát do Turnej na muziku. Takto sa totiž  nazýval program DFS Štvorlístok. Vo svojich radoch privítali rodičov, s ktorými otvorili 16. ročník folklórneho festivalu. Čím sme prekvapili? Spoločná mazurka bola naozaj zábavou pre malých aj tých veľkých. Dospeláci skrývali obavy a trému, ale malí ostrieľaní tanečníci ich podržali. Rodičia sa rozlúčili a scéna patrila už tým najmenším štvorlístkarom. Lúčne hry v ich prevedení vystriedali väčšie tanečníčky zo Štvorlístka 2. Tréma a napätie v zákulisí sa stupňovala. Je tu priestor pre tých najskúsenejších, Štvorlístok 3. Juro, Dora a ostatné decká chcú tiež na muziku. Ale, má to háčik. Musia merkuvat dvojičky! Ako to celé dopadlo? Vy, ktorí ste nám prišli zatlieskať viete, no a vy  ostatní, si dajte o tom porozprávať.

                Stretnutie priateľov? Pozornému divákovi to nemohlo uniknúť a my na javisku sme to zažili. Pri záverečnom programe pódium hýrilo farbami rozmanitých krojov, všetci sa na seba usmievali. Vo vzduchu sa šírila radosť, veselosť a spontánnosť, ktoré prekonali akékoľvek pochybnosti. Spriatelili sme sa - aj tancami. Festival  je stretnutím tých,  ktorým ľudové umenie má stále čo povedať, no predovšetkým  je stretnutím  tých, ktorí majú veľké srdce aj pre druhých.

                Bijúcim srdcom festivalu je p. riaditeľka Beátka Sabová, ktorá sa z ďalšej cesty svojho 16 - ročného festivalového pubertiaka nemohla tešiť  priamo s nami. Zdravie je konštanta, od ktorej závisí život. A teraz to bolo o tom jej živote. Nebola pri nás , ale my... Festivalový sprievod dedinou si to namieril priamo do Sabov.  Sme ľudia a city sú vlastné iba nám. Nehanbili sme sa slzy dojatia a radosti, keď sme zastali pred domom. Každý súbor indikoval  pacientke   liečbu piesňou a zabralo to.  Rýchle uzdravenie a do skorého videnia, Bea!

                Naši kamoši z Topoľčian a Bojkovíc boli nadšení z celého festivalového programu. Športové popoludnie - s florbalom, futbalom, zumbou, badmintonom a fantastickou s cukrovou vatou od milého uja Ježíka, pohladilo mlsné brušká všetkých detí. Trenčiansky hrad zaujal svojou históriou. Rodiny, ktoré ubytovali deti hosťujúcich súborov, sa so všetkou srdečnosťou postarali o príjemné chvíle našich priateľov. Ľudové múzeum Kušnierovec odkryl  tajomstvá minulého života našich predkov. Vďaka pani Divincovej a Zvalenej zažili hostia privítanie chlebom a soľou. Festivalové dni  sme ukončili v božom chráme a piesňami pozdravili miestneho p. farára.

                 Je tu. Najnepríjemnejšia časť festivalu. Rozlúčka, odchod súborov. Človek sa vo chvíľach lúčenia, ťažko zmáha na slová a dlhé vety. Objatia, stisky rúk vypovedajú za všetko. Ale my vieme, že to bude do skorého videnia, priatelia!

                Dlhé prípravy, vybavovania, nácviky a ... už je potom. Sme ako filmový štáb. Plno ľudí, ktorí robia na dokonalom filme, aby získal Oskara. Režisérska stolička patrila p. riaditeľke B. Sabovej, ktorá režírovala festival vďaka mobilným sieťam a internetu. No a my - Simonka, Tomáš, Jakub, Marcel, Peťo Zajac, Paľko Ježík, Janka Poláčková, Aďka Závodská, Katka Masaříková, pani kuchárky, Saška Hálová, Miro Hála  a fantastickí  rodičia sme tvorili dokonalý tím. Práve vzájomná spolupráca, tolerantnosť, trpezlivosť nám pomohli získať toho nášho Oskara .

 Všetkým posielam úprimné ďakujem

Dagmar Orságová 
Diskusia
Hore