Účelové cvičenie žiakov 2. stupňa na Patlíkovej

V stredu 28.10.2015 sa žiaci 2. stupňa zúčastnili účelového cvičenia spojeného s turistickým pochodom. Ráno bolo chladné, ale krásne.

Kto si myslí, že pochodom tam, a späť sa to skončilo, je na omyle. Na Patlíkovej totiž žiakov čakalo prekvapenie v podobe stanovíšť, a to nie hocijakých. Na ich príprave sa totiž podieľal  vojenský útvar z Trenčína v počte ôsmich členov ozbrojených síl.

Najskôr nám vojaci ukázali, ako sa brániť pred útočníkom. Základy sebaobrany zaujali všetkých, takže sa našli aj dobrovoľníci, ktorí sa pokúsili zneškodniť vojakov v úlohe útočníkov.  Vedieť sa brániť, to sa môže hodiť vždy.  A potom sa triedy rozišli k jednotlivým stanovištiam. Niektoré pripravili vojaci, niektoré členovia zdravotných hliadok a deviataci.

Šikovní žiaci mali teda príležitosť dozvedieť sa, prípadne si vyskúšať:

• ako sa orientovať v prírode podľa kompasu, buzoly a mapy
  • čo všetko patrí k vybaveniu  vojaka
  • ako vyzerá zbraň, a aj to, ako sa skladá, prípadne rozkladá
  • ako sa používa vysielačka
  • ako poskytnúť umelé dýchanie
  • ako sa chrániť pred útokom plynom alebo chemickými zbraňami
  • ako hodiť granátom a zasiahnuť cieľ
  • odhad vzdialenosti jednotlivých cieľov
  • čo všetko patrí do evakuačnej batožiny
  • ako dať človeka do stabilizovanej polohy
  • ako zvládnuť cezpoľný beh a nestratiť sa v teréne
  • ako odniesť raneného
  • ako sa stať profesionálnym vojakom

Najmä pri poslednom bode nám profesionáli pripomenuli, že bez pohybu a fyzickej kondície, ale ani bez vedomostí  nemáme v armáde žiadnu šancu. No a potom nás už čakala cesta do dediny, dobrý obed a rozchod na jesenné prázdniny.

Neveríte? Tak sa pozrite na fotografie TU.