späť

Advent v Hrochoti a DFS Štvorlístok

komentárov 

            Región PODPOĽANIE nemá presne vymedzené geografické ani administratívno - právne hranice. Je jedným z najsvojráznejších regiónov Slovenska. Malebná podhorská krajina vyniká prírodnými krásami, množstvom lesov, potokov a minerálnych prameňov, ale aj jedinečnou a stále živou ľudovou kultúrou.

Poľana - prírodná dominanta územia a básnikmi ospevovaný symbol slovanstva, sa vypína nad krajom, ktorého minulosť i súčasnosť istotne  zaujme.  Starovulkán Poľana (1 458 m. n. m.) sa radí medzi najvyššie vyhasnuté sopky v Európe. Mestá, obce Podpoľania a laznícke usadlosti rozptýlené na úpätí Poľany, ponúkajú stretnutia s tradíciami a čaro vidieckeho života.

            Jednou z takýchto obcí je Hrochoť. Skrýva v sebe mnoho krásy, prírodného i duchovného bohatstva.                           

Čo je aj tá Hrochoť na takom hrbáči,

ale sa mi za to na Hrochoti páči.

Čo je aj tá Hrochoť, taká ovravená,

ale z nej vychodí, čeľaď premilená.

Nejedna ľudová pieseň rozpráva o živote ľudí tejto drsnej a zároveň krásnej dedinky. Piesne sú svedkovia  radosti, sĺz, práce, lásky a všetkého, čo život prinesie. Aj takto sa dá spoznať malebnosť kraja. No lepšie je na vlastné oči uvidieť a na vlastnej koži skúsiť. A tak sa DFS Štvorlístok opäť vybral na skusy. Navštívil Hrochoť- obec pri Banskej Bystrici na strednom Slovensku.

            Čas adventu je v očakávaní najkrajších sviatkov roka. Všetci máme k sebe akosi bližšie. Poznáme obyčajnú ľudskosť, vďaku, úsmev, stisk ruky. Z našej vianočnej nádielky sme dopriali ľuďom, ktorí majú radi folklór - zvyky zimného obdobia. Predstavili sme sa v celej nádhere a verte, že sme sa páčili. Javisko okrem nás  patrilo aj DFS Hučava z Hrochote, ktorý u nás  už hosťoval na  festivale Stretnutie priateľov a  DFS Radosť z Banskej Bystrice, ktorých by sme v Trenčianskej Turnej tiež radi privítali. Z programov súborov sa vyskladala mozaika adventného obdobia  jednotlivých regiónoch Slovenska. Každý jeden z nás  priniesol do času vianočného kus svojho srdca a priania. Celé javisko sa v závere ligotalo  plamienkami sviec a sálou kultúrneho domu zneli tóny vianočnej piesne

Daj, Boh, šťastia celej zemi, všetkým ľudom v nej.

Okrem tradícií vrchárskej Hrochote naše deti opäť spoznali nových kamarátov zo ZŠ s MŠ Andreja Sládkoviča v Hrochoti. Zmerali si sily v športovom dopoludní. No a na čo je Hrochoť ešte právom hrdá? Velikán slovenského romantizmu, Andrej Braxatoris Sládkovič, upísal svoj život na niekoľko rokov tejto obci. Pôsobil v nej ako evanjelický farár a práve tu vzniklo jedno z  najkrajších literárnych diel, básnická skladba Detvan. Štvorlístkari navštívili jeho pamätnú izbu. Staručká košatá lipa, ktorú zasadil sám A. B. Sládkovič zdobí areál školy.

            Sme vďační, že sme mohli so Štvorlístkom opäť spoznávať históriu a krásy nášho malého, ale bohatého Slovenska.

PaedDr. Dagmar Orságová
Diskusia
Hore