späť

Ako sa piatačky učili konope spracovávať....

komentárov 

Kde bolo, tam bolo, ale ďaleko to nebolo, bola jedna škola a v nej veľa šikovných dievčat. V tomto prípade piatačiek.  No učené z neba nespadli, tak ako ani my ostatní. Všeličomu sa potrebujú naučiť.

Tak napríklad takto:

V rámci predmetu technika sa mali dozvedieť, ako a z čoho naši predkovia dokázali vyrábať oblečenie, plachty a všetky textilné potreby  v časoch, kedy nebolo špecializovaných obchodov. No a obrátili sa na tú správnu osobu. Pani Anka Zvalená im ukázala nielen dedinské múzeum Kušnierovec, ale aj podrobne vysvetlila, ako sa z konopných rastlín po zbere, máčaní, sušení, lámaní, trepaní a česaní  stalo vlákno, ktoré je možné priasť, navíjať, tkať, bieliť, zošívať, krásne vyšívať... Na konci celého radu náročných činností  boli kúsky kroja, oblečenia na dni všedné i sviatočné, posteľné plachty, obrusy, vrecia... A tie veru vydržali roky.

Možno sa aj vo vašej rodine nájde kúsok plátna, ktorý vyrobili šikovné ruky vašich starých a prastarých mám. Keď ich vezmete do ruky, možno ucítite, že prešli mozoľnatými rukami dobrého a pracovitého  človeka...

Piatačky  to videli. A vy si pozrite fotky – TU.
Diskusia
Hore