späť

Chrípka

komentárov



 

So zimou k nám prišli radovánky, deti stavajú snehuliakov, môžu sa sánkovať, guľovať ... , ale nemali by sme zabúdať ani na odvrátenú stránku tejto sezóny.  Mám na mysli typické akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky a jej podobných ochorení ako nádcha, angína, zápal prínosných dutín, hrtana,  priedušiek, priedušnice až po zápal pľúc.

Chrípka je infekčné ochorenie, ktoré vyvoláva rýchlo sa šíriaci vírus. Ide o akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. Jej nástup je náhly. Väčšinou začína zimnicou, triaškou, bolesťami hlavy, celkovou slabosťou a prudko stúpajúcou teplotou, ktorá môže dosiahnuť 39 – 40°C. Sprevádza ju bolesť svalov, kašeľ, nádcha či bolesť hrdla.

Momentálne je v našej škole cca 10 % chorých žiakov, v prípade, že sa chorobnosť bude ďalej zvyšovať, upovedomíme Vás o ďalších opatreniach.

 

Ako sa nám podarí zamedziť šíreniu nákazy?

 

Na prvom mieste je UMÝVANIE RÚK. Ak sme chorí, robme to častejšie - po smrkaní, po odkašľaní či potom, ako sa dotkneme očí. Vždy používajme mydlo, teplú vodu a ruky pod ňou podržme aspoň 20 sekúnd.

Keď si človek kýchne alebo zakašle, vírus je schopný „putovať“ až neuveriteľných šesť metrov. Ak teda máme tieto sprievodné prejavy, používajme papierové vreckovky, ktoré po použití hneď zahadzujme.

Aby sme predchádzali ich šíreniu, prosíme Vás, zabezpečte pre svoje dieťa do školy osobitný  hygienický balíček, ktorý obsahuje MYDLO, UTERÁK A VRECKOVKY. Prevenciou je aj časté vetranie a umývanie si rúk, na ktoré v našej škole dbáme. Dôležité je tiež primerane sa obliekať, zaraďovať do jedálneho lístka dostatok ovocia a zeleniny a dodržiavať vhodný pitný režim.

Keďže ide o vírusové ochorenie, neexistuje na ňu konkrétny liek. Lekári odporúčajú oddychovať, prijímať veľa tekutín a v prípade vysokej horúčky siahnuť po antipyretikách na jej zníženie.

Ak sú naše deti choré, nechajme ich pár dní doma, aby nenakazili ostatných.




Diskusia




Hore