Fašiangy, Turice, Veľká noc ide, kto nemá kožucha, zima mu bude.

V sobotu 10. 2.  vyštartoval o 10. 00 od školy sprievod autentických fašiangových masiek detí súboru Štvorlístok i žiakov školy. Tak ako kedysi dávno sprievod masiek a folkloristov viedla do gazdovských dvorov skvelá turnianska dychovka, náš sprievod viedol krásny koník s vozom, na ktorom boli naši hudobníci a vozením natešené deti. Za ním nasledovala veľmi dôležitá maska – starodávny kočiar s „bábatkom“, autentické masky od výmyslu sveta, deti v krojoch a rodičia.  Smerovali sme k rodine prvého gazdu, bývalého  pána richtára Ing. Františka Ježíka, kde sme predviedli program, naši chlapci s mečmi obdržali prvé kúsky slaninky aj klobásky. A pani gazdiná ponúkla deti výbornými koláčikmi. Nasledovala výmena detí na voze a veselým spevom sme pokračovali k ďalšiemu gazdovi Mgr. Jaroslavovi Prekopovi. Aj tu sme za vystúpenie v jeho dvore boli štedro obdarovaní a získali sme ďalší kusisko slaninky.  Od Prekopov je len kúsok ku gazdovi Rudkovi Horňákovi, ktorému sme za asistencie jeho rodiny zaspievali a zatancovali. Na drevených mečoch pribudol ďalší kúsok slaninky, deti uchmatli všetky ponúkané cukríky. A už ideme dolu brehom cez ulicu 1. mája - smer súčasný pán richtár Ing. Peter Mikula. Tu bola najdlhšia zastávka, lebo po našom fašiangovom programe nastalo veľké ponúkanie výborných koláčikov pani richtárky, pán richtár sa venoval rodičom ponúkaním niečoho dobrého tekutého a my sme si zaspievali aj s plnými ústami, veď kto by takej dobrote odolal. A opäť výmena detí na voze a už smerujeme do školy, kde sme sa prezliekli, lebo v našej novučičkej jedálni nám pani kuchárky pripravili pravé fašiangové jedlo – šišky s lekvárom. Ponúkli sme deti aj rodičov, k tomu dobrý čaj aj chlieb s oškvarkovou pomazánkou. Nasledovala škola tanca, tancovali deti i rodičia. Zasmiali sme sa pri súťaži s balónmi, kde boli všetky deti obdarované darčekmi s RaiffeisenBANK.  V  rámci projektu Turnianske fašiangy sme z uvedenej banky získali 1 000 € na zakúpenie novej basy.  Tá má úspešnú premiéru za sebou, vyvážala sa počas sprievodu na voze. A dobre hrá.

Ďakujeme všetkým rodičom aj občanom obce, že zahlasovali za náš projekt. Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí pomohli pri príprave aj realizácii veselých autentických Turnianskych fašiangov.

Ja nemám kožucha len sa tak trasiem, dajte mi slaniny, nech sa napasiem.

Vďační vedúci súboru Štvorlístok – Bea, Dada, Tomáš, Jakub

Fotogaléria TU